2020 jeszcze się nie skończył, ale na pewno na zawsze zapadnie w pamięci naszej i dalszych pokoleń… COVID-19 zatrzymał świat i wciąż zmusza nas do kreowania nowego, bardziej skupionego na wirtualnych rozwiązaniach.

Ma to wpływ na wiele dziedzin naszego codziennego życia, ale również w ogromnym stopniu oddziałuje na rozrywkę i sztukę z której nauczyliśmy się korzystać poprzez fizyczne z nią obcowanie. Tymczasem galerie, kina, teatry i filharmonie po raz kolejny zostały zamknięte.

Imprezy kulturalne powoli raczkują w świecie digitalowym. Jednym wychodzi lepiej, drugim nieco gorzej… chciałabym skupić się na tych pierwszych i niestety nie będzie to przykład z naszego rodzimego podwórka, chociaż tym razem, aby to zobaczyć, wcale nie musimy przenosić się do Azji. Nie jest to rzecz dedykowana tylko tym, którzy mogą pozwolić sobie na wyjazd do jednego z azjatyckich krajów.

Jakiś czas temu stworzono rewelacyjną interaktywną wystawę online (dlaczego dowiedziałam się dopiero teraz? hmmm…), która przenosi odbiorców w industrialny świat NEO-Tokyo 2020. Boom!

Możesz wejść tam już teraz, albo kiedy doczytasz do końca. Wybór pozostawiam Tobie. :)

To przykład świetnej i bardzo dopracowanej platformy, która faktycznie stała się galerią sztuki i z pewnością spędzisz w niej więcej niż 30 sekund, o ile bliski jest Ci temat kultowego japońskiego, cyberpunkowego anime z 1988 roku. Oczywiście mowa tutaj o filmie Katsuhiro Ōtomo, AKIRA.

Krótko o samej idei powstania

Twórcą pomysłu jest Steve Lawler, AKA Mojoko - artysta, obecnie mieszkający w Singapurze. Wszystko rozpoczęło się od chęci stworzenia własnej wystawy, oczywiście w świecie przed covidem, czyli offline. Galeria miała być fizyczna, jednak Steve zmuszony został do wykreowania innej formy prezentacji. Troszkę szkoda! Oczywiście. Nic nie zastąpi realnego obcowania z dziełem, ale pocieszeniem był dla niego fakt, że działając w przestrzeni wirtualnej, może stworzyć bardzo realistyczną przestrzeń w stylu Neo-Tokyo, która byłaby przedłużeniem świata zaprezentowanego w Akirze. W świecie realnym, aby wywołać efekt WOW, musiałby się z pewnością mocno napracować. ;)

Odwiedzając wirtualną galerie, widzowie mogą zanurzyć się w mrocznym i brudnym świecie - przestrzeń zainspirowana została barem Harukiya, który w filmie często odwiedzają motocykliści. Na środku ustawiona została gigantyczna rzeźba (postaci wypchanych zwierząt również pojawiających się w świecie Akira) stworzona przez japońskiego artystę Humanoise. Na ścianach wiszą cyfrowe dzieła sztuki przedstawiające różne sceny i postaci z kultowego anime Ōtomo.

Prace stworzyło 13 genialnych artystów z Singapuru, Japonii oraz Filipin. Każdy z nich przedstawił swoją, niepowtarzalną wizję zainspirowaną anime. Twórca pomysłu nie przedstawił im żadnych wytycznych do działania, poza jednym hasłem: Akira. A ono otworzyło milion klapek w głowach tych kreatywnych i zdolnych ludzi.

Możemy więc oglądać wizje czarno-białego labiryntu, ponowne zniszczenie fikcyjnego megamiasta, czy dekonstrukcje kultowych cyberpunkowych neonów i wiaduktów w postaci wirujących odłamków szkła, metalu i betonu. Mamy również bardziej realistyczne i dosłowne ilustracje na których widoczny jest Tetsuo Shima, czyli główny bohater filmu. Poniżej kilka przykładów, a więcej oczywiście w galerii.

Ilustracje można powiekszać, poczytać wypowiedzi poszczególnych twórców, a także zakupić printy. :)

Za stworzenie platformy wizualnej odpowiada firma METAMO Industries. Kuratorem projektu została The Unusual Network, agencja, która łączy artystów z markami oraz instytucjami.

A tutaj jeszcze raz link do GALERII - KLIK. Enjoy!