Można by powiedzieć - od projektów butów po projekty ubrań, ale to zbyt ogólnikowe opisanie tak wszechstronnej osobowości...

Technika układania elementów garderoby i ich rekonstrukcja w ciekawy i pomysłowy sposób, hybrydowe formy, surrealistyczna odzież i trompe l'oeil, czyli sztuka tworzenia złudzeń optycznych. Oto świat Mihary Yasuhiro, jednego z najbardziej cenionych japońskich projektantów odzieży męskiej (i nie tylko!). Nie znasz? Opowiem…  

Projektant:

Mihara Yasuhiro (ur. 1972 w Nagasaki, JP)

Ciekawa historia… Yasuhiro rozpoczynał jako projektant obuwia, również sportowego (przez bardzo długi czas współpracował z marką PUMA) - to zdecydowanie jego konik. Aby uzupełnić modele butów, które tworzył zajął się również projektowaniem odzieży męskiej. Podbił najpierw Japonię, a kilka lat później Europę pojawiając się na tygodniach mody w Mediolanie i Paryżu. Jego ostatnie linie, MYne i Fit Mihara Yasuhiro, to interpretacja miejskich i sportowych trendów panujących w latach 90-tych! To również estetyka zgodna z rytmem ulicy (tag: #streetstyle).

Nie chce przytaczać tutaj całego życiorysu Mihara, bo ze światem mody związany jest już od czasów swoich studów na Tama Art University (wczesne lata 90-te). Tam zgłębiał tajniki projektowania tkanin - jego oryginalne i unikatowe podejście do tego tematu jest zauważalne w jego projektach.

Na początku swojej nauki Yasuhiro rozwijał pasję do obuwia, którą pielęgnował poprzez pracę w niepełnym wymiarze godzin w fabrykach i poprzez eksplorację garbarni i pracowni drewna.

Wieloletnia współpraca z PUMA

Z projektowaniem obuwia związane były również jego początki kariery jako projektanta (początkowo założył nieistniejące już marki archi doom i SOSU MIHARA YASUHIRO). Jego obuwniczą passe przypieczętowała kolaboracją ze sportową marką PUMA, która zaczęła się w 2000 roku i rozwijana była przez kilka następnych lat. PUMA dała młodemu projektantowi dużo swobody. Sam w wywiadach podkreślał, że jedyną rzeczą, którą mu narzucano był termin oddania projektów (deadline). Całkowita dowolność w tym co projektował, pozwoliła mu na uwalnianie w pełni swojej kreatywności. Interpretował i rekonstruował klasyki tworząc modele sygnowane jego inicjałami i numerowane (MY-1, MY-23, MY-55, MY-47, MY-72). Moim absolutnym faworytem jest model MY-72 - połączenie klasycznych, skórzanych brogosów z charakterystycznymi perforacjami z modelem PUMA-Disc. Dostępny był w dwóch kolorystykach (czarnej i biało-czarnej). Znany i bardzo charakterystyczny jest także mix tanecznego modelu PUMA Suede z futrzaną pięta (nawiązanie do tematu Running & Rock 'n' Roll - inspiracja futrem Chewbacca, serio).

W świecie mody

Yasuhiro rozwijał współpracę z PUMĄ i jednocześnie stopniowo rozszerzał swoją działalność również o projektowanie odzieży. W 1999 roku jego kolekcja męskich ubrań została zaprezentowana podczas tokijskiego tygodnia mody. Następnie przyszła pora na Mediolan i Paryż. W krótkim czasie Mihara stał się rozpoznawalnym i cenionym projektantem odzieży męskiej.

Cechy charakterystyczne

Na pierwszy rzut oka można wyróżnić kilka elementów które są charakterystyczne dla stylistyki projektanta. Rekonstrukcja klasycznych modeli, zszywanie ze sobą materiałów o różnych fakturach, kolorach lub wzorach czy zamiłowanie do amerykańskiej kultury uwidaczniana w projektach.

Bardzo ważnym aspektem w twórczości Yasuhiro jest również tematyczność. W wywiadzie dla DAZED projektant ujawnił, że co sezon wybiera kreację, temat lub osobowość, które stają się inspiracją dla jego kolekcji.

Sztuka tworzenia złudzeń optycznych (trompe l'oeil) to kolejna cecha jego projektów. Oszustwo wizualne! Tworzenie wyglądu warstw lub nakładania wielu ubrań, gdy w rzeczywistości ich nie ma. Wsuwane buty, które zszyte są tak, że z daleka wyglądają tak, jakby miały sznurówki i szwy.  

Duży rozgłos przyniosła mu współpraca z Moncler w 2014 roku. Zainspirował się japońską, tradycyjną grafiką. Zrekonstruował tradycyjne kurtki wykorzystując ciężkie dzianiny i materiały. Jednak to co najważniejsze, przełamał schemat między modą damską i męską. Stworzone przez niego kurtki mogły być noszone przez obydwie płci - unisex.

Projektant jest twórcą kilku linii odzieży - Maison MIHARAYASUHIRO, Yasuhiro: MYne, Fit Mihara Yasuhiro. Tym dwóm ostatnim najbliżej do miejskiej, ulicznej stylistyki (street style). W Europie i Ameryce wciąż pozostaje niszą. W Azji jego wpływ jest ogromny, dlatego nie wyobrażałam sobie tego działu bez niego.

Yasuhiro dla kobiet

Zdaje się, że po rozdziałach z projektami butów i odzieży męskiej (które wciąż są rozwijane), przyszedł czas na kolekcje dla kobiet. Na IG Mihara Yasuhiro znaleźć można zdjęcia prezentujące damską kolekcje na sezon wiosna-lato 2019 (2019 Spring / Summer pre Ladys Collection). <3  I mnie to bardzo cieszy...